of 424
Boso, ale w ostrogach

Boso, ale w ostrogachWydawnictwo:
 
Data publikacji: May. 26, 2018

Język: polski

Liczba stron: 424

ISBN:: 9788381237208

Opis książki:


Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.

Przedwojenna Warszawa okiem młodego warszawskiego cwaniaka.

Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem i swadą portretuje przedmieścia stolicy z ich obyczajami, tradycją i swoistym kodeksem honorowym, sięgając przy tym po słownictwo i specyficzną gwarę warszawskiej ulicy.

Wydanie książki zostało wstrzymane na kilka miesięcy przez cenzurę. Wreszcie w lipcu 1959 roku książka trafiła do księgarń i podobnie jak 'Pięć lat kacetu' natychmiast zniknęła z półek. Czytelnicy i recenzenci apelowali do autora i wydawnictwa z prośbą o dodruki. A książka stała się na całe dekady lekturą obowiązkową chłopaków z warszawskich podwórek.

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez cenzurę oraz wydawcę przy pierwszej publikacji.

Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji.

Stanisław Grzesiuk (1918–1963) – pisarz, pieśniarz zwany bardem Czerniakowa. Urodził się w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W czasie okupacji został aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju. Leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii 'Boso, ale w ostrogach', 'Pięć lat kacetu', 'Na marginesie życia'. Pochowany został na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany jest do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

Original title https://poczytajto.pl/boso-ale-w-ostrogach-stanislaw-grzesiuk.html

Director

Wydawnictwo:

Udostępnione0

Podobne publikacje:

Zemsta o smaku Latte
Wysokie Progi
Zatrzymać czas
Nielegalne związki
Cholernie mocna miłość. Prawdziwa historia Stefana K. i Williego G.
Shit Happens Everyday
Morze Trzcin. Księga życia Hili Campos
SKANDAL
Ten kraj
Król Złotej Rzeki.Angielski z Johnem Ruskinym
Wpisani w pejzaż
Gertruda