of 448
Kurier wolności. Jan Nowak-Jeziorański

Kurier wolności. Jan Nowak-Jeziorański


Kategoria:

Wydawnictwo:
 
Data publikacji: May. 13, 2019

Język: polski

Liczba stron: 448

ISBN:: 9788326828812

Opis książki:

Jan Nowak, „Legendarny Kurier z Warszawy” – przylgnęło do Zdzisława Jeziorańskiego na wieki wieków. Zrobiony ostatnio w konwencji wojennego thrillera film „Kurier” Władysława Pasikowskiego tylko ów stereotyp pogłębia.
Tymczasem Nowak zasłynął nie tylko kurierskimi misjami.


Przez 24 lata był nie mniej legendarnym dyrektorem rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa, a w trzeciej ćwiartce swego życia osiadł nad Potomakiem. W Waszyngtonie Nowak stał się instytucją, jednoosobowym ambasadorem spraw polskich. Doczekał niepodległości, wprowadzał Polskę do NATO, triumfalnie powrócił do kraju na stałe po 57 latach wygnania, orędował za naszym członkostwem w UE.
Nowak, kurier, radiowiec, dziennikarz i publicysta, z żelazną konsekwencją trzymał się faktów. I właśnie fakty warto przypomnieć. To książka o człowieku, który z działalności publicznej czerpał osobiste szczęście. Jako powojenny emigrant mógł przecież kontynuować karierę naukową, jak Jan Karski, czy zająć się nauką i biznesem, jak inny kurier Jerzy Lerski. Dokonał świadomego wyboru i jak mówił mi słabym już głosem – był z tego wyboru rad.
Przed śmiercią powtarzał, że największym niebezpieczeństwem dla Polaków są sami Polacy.
Mówił:
– Boję się polskiego indywidualizmu, tego, że każdy Polak to minister bez teki. Przecież dlatego straciliśmy niepodległość, że szlachta nie chciała płacić podatków na obronę! Boję się naszego charakteru, który wolność zamienia w anarchię, i anarchii, która doprowadza do upadku państwa. Największą moją troską jest, by Polacy wytrzymali własny sukces, by odnieśli zwycięstwo nad samymi sobą!

Original title https://poczytajto.pl/kurier-wolnosci-jan-nowak-jezioranski-jaroslaw-kurski.html

Director

Wydawnictwo:

Udostępnione0

Podobne publikacje:

Agatha Christie i jedenaście zaginionych dni
Nieziemskie wyzwanie. Rok w kosmosie, życie pełne odkryć
Stryjeńska. Diabli nadali
Ostatnia gospoda. Zapiski
Dziennik z Guantanamo
Papież dyktator
Pierwsze damy Ameryki
Nikt tylko Mickiewicz
Miastenia i Bumi na klamerkach
Musisz tam wrócić. Historia przyjaźni Lusi Gelmont i Zuzanny Ginczanki
Więzień Putina
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara