of 1184
Złote myśli kobiety. Wiersze zebrane

Złote myśli kobiety. Wiersze zebrane


Kategoria:

Wydawnictwo:
 
Data publikacji: Sep. 29, 2019

Język: polski

Liczba stron: 1184

ISBN:: 9788381697866

Opis książki:


Najpełniejszy zbiór poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w jednym tomie.

O sobie pisała: 'Po prostu trudno być mną. Tyle kantów'. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska posiadała niezwykły dar opisywania nastrojów, uczuć i stanów ducha. Potrafiła lekko i ulotnie – z wrażliwością na rzeczy z pozoru nieistotne – przekazać to, co trudne do uchwycenia, niewyrażalne. Ale dopiero najpełniejsze wydanie wierszy, zbierające także odnajdywane przez ostatnie lata teksty, pokazuje kanty, paradoksy i półcienie jej poetyckiego dorobku.
Jako poetka ceniona była przez wszystkich – od skamandrytów, przez Juliana Przybosia aż po Czesława Miłosza. Mijają kolejne dekady, a jej dar zachwytu i intensywności odczuwania fascynuje kolejne pokolenia.

Była istotą z gorącej krwi, cienkich kości i kobiecego, kruchego ciała, które tylko pragnęło kochać. A jednak była przy tym i nimfa grecką, i najadą, i sylfidą, i piękną czarownicą, którą wciąż spotykały niezwykłe przygody.
Magdalena Samozwaniec

Pewne jest, że taki stan euforii, miłosnego uniesienia był jej stanem naturalnym. Potrzebowała tego, aby istnieć. I nie chodziło tylko o to, aby ktoś ją kochał. Ona sama potrzebowała kochać. […] Gdy kochała, pisała wspaniałe wiersze. Nawet wtedy, gdy ukochany ją zawodził, też pisała o miłości, tyle że o miłości rozczarowanej. Gdy brakowało kochania, usychała jak kwiat.
Simona Kossak

Original title https://poczytajto.pl/zlote-mysli-kobiety-wiersze-zebrane-maria-pawlikowska-jasnorzewska.html

Director

Wydawnictwo:

Udostępnione0

Podobne publikacje:

Dziewczyna z warkoczami
Pod gilotyną
Maria Piłsudska. Zapomniana żona
Nie pytaj dlaczego
Boginie z Żitkovej
Wielcy pisarze w nowych przekładach: Późna godzina
Kochankowie róży wiatrów
Plan Be
Wieczór taki jak ten
Pomoc sąsiedzka – opowiadanie erotyczne
Żonglerka
W samo południe